10 najpiękniejszych zamków Europy

Ach, zamki! Zawsze miałam do nich słabość  nieważne, czy to ruiny czy nie. Te komnaty, ogrody, wieże, legendy o duchach, historia… A wiele z nich jest naprawdę pięknych, po prostu chce się je zwiedzić! Oto subiektywna lista 10 najpiękniejszych zamków Europy.

Przy układaniu tego rankingu kierowałam się dwoma kryteriami. Z każdego kraju mogłam wybrać tylko jedną twierdzę, a do tego nie mogła ona być ruiną. Wybór nie był najłatwiejszy, ale za to poszukiwanie nadających się na listę zabytków było naprawdę ciekawym zajęciem.

1. Mont Saint-Michel, Normandia, Francja

zdjęcie: flickr.com

Wzgórze Świętego Michała jest bardziej warownym opactwem niż zamkiem, a słynie z zalewających okoliczne tereny pływów. Ich prędkość pisarz Victor Hugo porównał do galopującego konia, a różnica poziomów między przypływem a odpływem do dzisiaj dochodzi nawet do 14 metrów! Z tego powodu wzgórze zawsze ogrywało ogromną rolę na militarnej mapie średniowiecznej Francji. Dzisiaj dzięki wybudowanej grobli Wzgórze nie jest już wyspą, ale cyplem i można dostać się na nie suchą stopą w każdym momencie.

2. Neuschwanstein, Bawaria, Niemcy

zdjęcie: flickr.com

Chyba najsłynniejszy i najczęściej fotografowany zamek w Niemczech. Ta romantyczna posiadłość została wybudowana w XIX wieku na polecenie króla Bawarii Ludwika II, zwanego także Bajkowym Królem. Cenił on sobie architekturę i sztukę, więc wnętrza zamku miały przypominać kulisy teatralne. Przedsięwzięcie generowało ogromne koszty i chociaż władca nie chciał udostępniać posiadłości zwiedzającym, zarządcy zamku zrobili to już w sześć tygodni po jego śmierci, dzięki czemu udało im się spłacić zobowiązania wobec wykonawców. Dziś Bawarczycy lubią Ludwika – w końcu to dzięki jego zachciankom Bawaria jest najchętniej odwiedzanym przez turystów niemieckim landem i dzięki temu – najbogatszym.

3. Peleş, Karpaty południowo-wschodnie, Rumunia

zdjęcie: flickr.com

Budowa zamku Peleş zaczęła się w 1873 roku i ukończyła po 10 latach, ale jeszcze do 1914 roku trwały prace dekoracyjne. Pochłonęło to 16 mln lei w złocie, co dzisiaj wyniosłoby 120 mln USD.W czasach komunizmu władze skąpiły pieniędzy na utrzymanie zamku, przez co w 1980 roku drewniane elementy zaatakował grzyb, a muzeum zamknięto. Po renowacji ponownie otwarto je dla zwiedzających i dzisiaj zamek przyciąga tłumy.

4. Książ, Dolny Śląsk, Polska

zdjęcie: flickr.com

Ten trzeci co do wielkości zamek w Polsce został wzniesiony w XIII wieku przez Bolka I Surowego. Na początku XVI wieku stał się własnością Hochbergów, którzy mieszkali tutaj do 1941 roku i kilkukrotnie go przebudowywali. W czasie wojny zamek został zdewastowany, a kiedy po 1945 roku znalazł się w granicach Polski, wyremontowano go i udostępniono turystom. Ciekawą inicjatywą jest nocne zwiedzanie, które trwa 90 minut i organizowane jest w tajemniczej atmosferze… Oby więcej takich w Polsce!

5. Ashford, Galway, Irlandia

zdjęcie: flickr.com

Jak na prawie 800 lat, irlandzki staruszek świetnie się trzyma! To jeden z najlepiej zachowanych zamków w tym kraju. Na początku była to tylko zamieszkana wieża obronna, ale przez wieki ją rozbudowywano. Obecny wygląd zamek zyskał w XVIII wieku, a w XX stał się pięciogwiazdkowym hotelem. Chcecie przenocować? Żaden problem, nocleg kosztuje tylko 400 euro, ale za to możecie spotkać tutaj takie osobistości jak Mel Gibson czy Ronald Reagan. A w wolnym czasie można wybrać się na przejażdżkę konną, postrzelać do rzutków albo obejrzeć pokaz z sokołami. Oczywiście organizowane są też śluby i wesela! To jak, rezerwujemy?

6. Eilean Donan, Szkocja, Wielka Brytania

zdjęcie: flickr.com

Zamek-legenda. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków Szkocji, dzięki filmom, którym posłużył za plener. Były to Nieśmiertelny (1986) i Świat to za mało (1999). Oprócz tego „zagrał” też w kilku innych produkcjach, w tym dwóch bollywoodzkich. Zamek położony jest na wysepce na jeziorze Loch Duich w regionie Highland i pochodzi z XIII wieku. W 1719 roku twierdza została zniszczona podczas powstania Jakobitów i była w ruinie przez jakieś 200 lat, kiedy wykupiono wysepkę i rozpoczęto renowację, co zajęło ponad 20 lat. Dzisiejszy wygląd różni się od tego sprzed zniszczenia, ponieważ rysunki zamku z tego okresu nie zostały odnalezione do momentu ukończenia remontu, jednak wciąż jest to jeden z najpiękniejszych zamków Szkocji. (I mój ulubiony! ;) )

7. Hohenwerfen, Salzburg, Austria

zdjęcie: flickr.com

Ze względu na swoje dramatyczne, a jednocześnie piękne położenie ta XI-wieczna twierdza także ukazała się w kilku filmach, między innymi w Tylko dla orłów (1968) i Nowożeńcach (2003). Zamek, wybudowany na szczycie 155-metrowej skały podczas sporu o inwestyturę, był jedną z trzech strategicznych warowni chroniących arcybiskupstwo Salzburga przed siłami cesarza Henryka V. W czasie swojej prawie tysiącletniej historii był wykorzystywany też jako baza wojskowa, miejsce zamieszkania, a nawet więzienie dla arystokracji. W 1987 roku został otwarty dla turystów, a zwiedzanie obejmuje m.in. pokazy sokolnictwa i szkolenie sokołów.

8. Alhambra, Andaluzja, Hiszpania

zdjęcie: flickr.com

Najsłynniejszy zespół zamkowy służący za siedzibę mauretańskim kalifom. Wzniesiono go w XIII wieku i przez kolejne stulecie rozbudowywano. Był to ostatni punkt oparcia Arabów w Hiszpanii i ostatecznie został zdobyty w 1492 roku. Piękno Alhambry nie jest widoczne z zewnątrz, ale kryje się w jej murach. Kolumnady, arabeski, ogrody ze sztucznymi rzeczkami, alabastrowe i marmurowe fontanny, balkony, ornamenty… To wszystko to tylko namiastka architektonicznego geniuszu Maurów, a przy nim europejskie średniowieczne zamki wydają się puste. Obecnie jest to zdecydowanie największy zabytek architektury arabskiej w Europie. Grzechem jest być w Andaluzji i nie zobaczyć bogatych wnętrz Alhambry!

9. Karlštejn, Czechy

zdjęcie: flickr.com

Największą atrakcją zamku jest XIV-wieczna Kaplica św. Krzyża. Jest to nie tylko jego najciekawsza część, ale również najcenniejsza i nie ma sobie równych na świecie. Bezpieczeństwa kaplicy od wieków strzegło czworo drzwi i 19 zamków, a klucz do każdego z nich przechowywany był oddzielnie. Trzymano tam ważne dokumenty państwowe oraz średniowieczne insygnia królewskie. Kaplica zasługuje na uwagę także ze względu na swój wystrój – na ścianach znajduje się ponad 2200 szlifowanych kamieni oraz 129 obrazów tablicowych Mistrza Teodoryka, które przedstawiają m.in. popiersia świętych, władców oraz proroków. Uwaga, bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem!

10. Bojnice, Słowacja

zdjęcie: bojnicecastle.sk

Zamek w Bojnicach pochodzi z XII wieku i żeby o nim opowiedzieć wystarczy połączyć ciekawostki o wyżej wymienionych zamkach w jedno. Był on więc wielokrotnie przebudowywany, a za 650 euro można tutaj przenocować. Istnieje także możliwość zwiedzania w nocy… I właśnie dlatego ulokowałam go na 10. miejscu. Żeby być wyżej w rankingu musiałyby być tu organizowane naprawdę fajne eventy, oryginalne, niepowtarzalne. Zamek jest ładny, ale to już nic nowego.

A może macie jakieś inne propozycje? :)

About these ads

5 uwag

 1. Ja bym jeszcze dodał Malbork i nasz Zamek Orawski na Słowacji.

  http://www.weuropie.pl/tag/zamek-orawski/

  We Francji jest też wiele pięknych zamków nad Loarą.

  Lubię

  1. Wiem, miałam nie lada wyzwanie, ale chciałam wybrać tak, żeby każdy zamek znajdował się w innym państwie. :)

   Lubię

 2. Zastąpiłbym czeski zamek w Karlstein zamkiem Hluboka; http://www.zamek-hluboka.eu/, pochodzącym z połowy XIII wieku, jest bajkowy i must be na tej liście

  Lubię

  1. Lista jest subiektywna :)

   Lubię

 3. Heloween · · Odpowiedz

  Tak rumuński Peleş. Z zewnątrz, może być , ale w środku to kopara mi spadła, do dziś robi na mnie wrażenie. Ja do listy dodał bym wspominany zamek Orawski ( lokalizacja) i Rumuńską Hunedoarę, wyjątkowo mroczna i piękna budowla

  Lubię

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Dołącz do 736 obserwujących.

%d bloggers like this: